Download!Download Point responsive WP Theme for FREE!

Spodnie idealne na ciepłe dni

Przed nami coraz więcej ciepłych dni. I to właśnie spędza ci sen z powiek, bo nie cierpisz zwiewnych i lekkich sukienek? Żaden problem – latem też możemy chodzić w spodniach. Pod warunkiem, że są uszyte z odpowiednich materiałów.

Nie tylko dla panów

Ubrania podobne do spodni, bardziej przypominające rajstopy, noszono już w pierwszych wiekach naszej ery. Krój spodni – po wielu modyfikacjach i zmianach – który przetrwał do dziś, pojawił się jednak dopiero w XIX wieku. Do pewnego momentu tylko mężczyźni mogli pozwolić sobie na tego typu wygodę. Za wszelkie eksperymenty ze strojem swego czasu kobietom często groziły surowe kary. Sytuacja ta zmieniła się dopiero w latach 20. XX wieku, kiedy emancypacja kobiet pociągnęła za sobą szereg przemian obyczajowych. Panie nosząc spodnie, manifestowały swoją potrzebę równouprawnienia. Na tyle skutecznie że współcześnie spodnie są elementem ubrań zarówno kobiecych, jak i męskich.

Lekkie i zwiewne

Tkanina na spodnie, które zamierzamy nosić latem, powinna być przede wszystkim zwiewna i wygodna. Najlepiej więc wybierać tę z naturalnych włókien – bawełnę, len i jedwab. Leciutkie, delikatne i przewiewne są też: kreton, batyst i perkal. Jeśli muszą mieć dodatek włókien sztucznych lub syntetycznych, niech będzie on niewielki. Taki, by wystarczał na to, by ubranie się za bardzo nie gniotło (len) i nie wyciągało (bawełna). Do tego wystarczy więc 3-5% domieszek sztucznych lub syntetycznych. Odzież z tkanin syntetycznych i sztucznych, chociaż przyjazna dla oka i skóry, nie jest przewiewna. Jej noszenie sprawia, że pocimy się szybciej. Chodzenie w tego rodzaju spodniach może powodować duży dyskomfort. Modelowa tkanina na lato powinna więc zapewniać komfort ciału poprzez swobodną wymianę powietrza i odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. Jeśli chodzi o wzory i kolory, to wybór mamy ogromny. W końcu spodnie wcale nie muszą być gładkie. Jeśli chodzi o modele to latem sprawdzą się zwłaszcza szwedy, bermudy, chinosy, jeansowe szorty i rybaczki. Warto mieć w szafie spodnie o różnych krojach, by móc je zakładać na różne okazje. Więcej o doborze tkanin przeczytasz na http://zubibo.pl/blog-pol.phtml

12 235 komentarzy